Aktuálně
Otevřít aktuální přehled situace v ČR - koronavirus
Potvrzené případy za posledních 7 dní na 100 000 obyvatel v Pardubickém kraji: 374
Roušky a respirátory
Rouška
Slouží k ochraně okolí před šířením virů a bakterií. Je určena těm, kdo mají příznaky onemocnění, aby nákazu nešířili dál.
Mimořádné opatření, které zavádí povinnost ochrany dýchacích cest, se tedy od září nově vztahuje na některé vnitřní prostory staveb a veřejnou dopravu, konkrétně se jedná o:
- zařízení zdravotních a sociálních služeb (nemocnice, ambulance, polikliniky, domovy pro seniory, stacionáře, lékárny a další zařízení),
- úřady (místnosti určené pro kontakt s veřejností v době, kdy slouží pro tento účel),
- veřejná doprava (MHD, meziměstská doprava, taxislužby a další),
- vnitřní hromadné akce nad 100 osob,
- volební místnosti.
Respirátor (polomaska)
Je určený k ochraně zdravého člověka před nákazou.
Slouží jako prevence a je určen těm, kteří se od nemocných lidí nechtějí nakazit, hlavně však pro ty, kteří mohou být s velkou pravděpodobností vystaveni kontaktu s nemocnými lidmi (lékaři, sociální pracovníci atp.).
Pak je tu další skupina lidí, kteří se starají o naše blaho nebo lépe řečeno, abychom měli co jíst, pít (prodavači v obchodech s potravinami, obsluha čerpací stanice nebo úředník na městském úřadě či v bance).
Jak roušky, tak i respirátor jsou nyní v ČR nedostatkovým zbožím a do té doby, než stát zařídí dostatečné zásobování, jsme nuceni vás navést na domácí výrobu roušek.
Návod na výrobu roušky
- https://www.youtube.com/watch?v=KoSEmtVsQVg
- https://www.youtube.com/watch?v=b5N7h3QnjgM
- https://www.youtube.com/watch?v=fPyltU8Tw-c
- https://youtu.be/cE6usLnchMc
Mám roušky nebo respirátory navíc
- Z důvodu kritického nedostatku roušek prosíme obyvatele o pomoc s jejich výrobou. Jestli máte přebytky, tak prosíme zavolejte na 465 461 949 nebo piště na email: koronavirus@chocen-mesto.cz. Propojíme vás s lidma, kteří roušky potřebují.
Co s použitými ochrannými prostředky?
Použité jednorázové ochranné pomůcky, jako jsou respirátory a zdravotní obličejové masky či rukavice zabalené v pytli, patří jedině do směsného komunálního odpadu, nikoli do kontejnerů na tříděný odpad.
Státní zdravotní ústav vydal doporučení pro nakládání s použitými ochrannými pomůckami v době koronavirové pandemie.
Jak nakládat s rouškami a kapesníky v domácnostech bez potvrzených nakažených nemocí COVID-19 a bez nařízené karantény
Použité roušky a kapesníky vložte do plastového pytle s tloušťkou minimálně 0,2 mm, zavažte a povrch pytle dezinfikujte. Pokud použijete tenčí materiál, je potřeba dát dva pytle a dezinfikovat vnější.
Přesvědčte se, že pytle jsou skutečně dobře zavázané.
Takto zabezpečený odpad vhoďte pouze a jen do černé popelnice (na směsný komunální odpad).
V žádném případě neodkládejte tyto zavázané pytle mimo kontejnery, abyste neohrozili zdraví pracovníků svozových společností. Po manipulaci s odpady je vždy nutné umývat si ruce mýdlem a vodou.
Jak nakládat s veškerým odpadem (včetně s roušek a kapesníků) v domácnostech osob s nařízenou karanténou
Veškerý odpad (včetně roušek a kapesníků) od osoby v karanténě vložte do plastového pytle s tloušťkou minimálně 0,2 mm, zavažte a povrch pytle dezinfikujte. Pokud použijete tenčí materiál, je potřeba dát dva pytle a dezinfikovat vnější.
Přesvědčte se, že pytle jsou skutečně dobře zavázané.
Takto zabezpečený odpad vhoďte pouze a jen do černé popelnice (na směsný komunální odpad).
V žádném případě neodkládejte tyto zavázané pytle mimo kontejnery, abyste neohrozili zdraví pracovníků svozových společností. Po manipulaci s odpady je vždy nutné umývat si ruce mýdlem a vodou.
Karanténa
Karanténu nařídí obvodní lékař nebo hygienická stanice.
Pokud Vám byla nařízena domácí karanténa, měli byste zůstat doma a nikam nevycházet (ani na nákup či k lékaři). V případě zdravotních potíží je nutné kontaktovat lékaře nebo příslušnou hygienickou stanici či se obrátit na linku 112 s tím, že musíte uvést, že jste v nařízené karanténě. Pokud nemáte možnost zajištění nákupu příbuznými, přáteli či sousedy, využijte sousedskou pomoc
Podrobnější informace
Jak se chovat v karanténě?
https://koronavirus.mzcr.cz/rady-a-doporuceni-pro-domaci-karantenu/
Návrat ze zahraničí - seznam zemí podle míry rizika nákazy
https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-zemi-podle-miry-rizika-nakazy/